Özeliz İş Sağlığı & Güvenliği

  

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yeni dönem


İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yeni dönem 
1 Ocak 2014 den itibaren sadece büyük işyerleri değil, ‘riskli’ sınıfta yer alan küçük ve orta ölçekli esnaf da iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda.
 
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bakılmaksızın risk değerlendirmesi yapılması, çalışan temsilcisi seçilmesi, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmesi, sağlık gözetimi gibi yükümlülükler şu an ‘tüm işyerleri için’ zaten yürürlükte. Çoğu işyeri hâlâ başta risk değerlendirmesi ve çalışan temsilcisi olmak üzere bu yükümlülükleri hayata geçirmemiş durumda.  
 
YILBAŞINDA JET CEZALAR GELEBİLİR
Son olarak 1 Ocak 2014’ten itibaren pek çok işyerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdam etme yükümlülüğü devreye girecek. Yılbaşıyla birlikte Çalışma Bakanlığı’nın denetimleri de artacak. Dolayısıyla yılın ilk günlerinde işyerleri ciddi para cezalarıyla karşılaşabilirler.  
 
KİMLER RİSKLİ İŞYERİ KAPSAMINDA?
1 Ocak’tan itibaren sadece büyük işyerleri değil, meslek kodu itibarıyla ‘riskli’ ilan edilen iş kollarındaki küçük esnaflar da bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda. Örneğin;
-Sanayi esnafı
-İnşaat firmaları
-Sağlık tesisleri
-Taşımacılık firmaları
- Erkek Kadın kuaförleri
- Hamamlar saunalar
- Diş hekimleri,
- Özel güvenlik faaliyetleri 15 gün içinde mutlaka hizmet iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeliyle ilgili eksikliklerini gidermek zorundalar.  
 
 
 
İŞYERİNİZDE bu alana ilişkin sertifikalı personel bulunuyorsa, onları görevlendirebilirsiniz. Bu nitelikte çalışanınız yoksa, tüm bu hizmetleri Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) olarak ifade edilen kuruluşlardan sağlayabilirsiniz.
 
BURUN KIVIRAN YANDI
İş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası 5 bin 390 lira. Bir sonraki eksik giderilmemişse bu ceza yenileniyor. Aynı şekilde işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası da her ay 5.390 TL, yardımcı sağlık personeli istihdam etmemenin idari para cezası da her ay için 2.695 TL olarak belirlenmiş durumda.
  
ELEKTRONİK ORTAMDA YAPMAYANA DA CEZA
İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu İSG – KATİP sistemine girerek görevlendirme işlemini yapmak zorunda. Bu sisteme giren işveren, iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmek istediği kişinin kimlik numarasını girecek. Kurum, hangi işyerlerinin gerekli görevlendirme yaptığını görebildiği gibi denetimleri de bu sistem üzerinden yapıyor.
   
Anahtar Kelimeler : tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı