Kaldırma ve İletme Ekipmanları » Makine Periyodik Kont. » Makine Periyodik Kont. » Özeliz İş Sağlığı & Güvenliği

  

Kaldırma ve İletme Ekipmanları
Tarafımızdan periyodik kontrolü yapılan kaldırma ve iletme ekipmanları :

- VİNÇ
- CARASKALFORKLİFT
- TRANSPALET
- (Monoray Vinç, Köprülü Vinç, Portal Vinç, Pergel Vinç, Kule Vinç, Mobil Vinç)
- ATELYE TİPİ LİFT ve KRİKOLAR
- İNSAN ve YÜK ASANSÖRLERİ
- YÜRÜYEN MERDİVEN / BANT
- CEPHE ASANSÖRÜ
- PLATFORM
- SAPAN, MAPA
- İŞ MAKİNELERİTELESKİ TELESİYEJ TELEFERİK PERİYODİK KONTROL ve RUHSATLANDIRMAÇEŞİTLİ KONVEYÖRE ve BANTLI İLETME MAKİNELERİ
- (Çekici, Çekici Dozer, Yükleyici, Kazıcı Yükleyici, Skreyper, Greyder, Silindir, Silobas, Beton Pompası, Fore Kazık)

6331 sayılı '' İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu '' uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'nin EK - III Bölümünün 2.2 Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1 Bendinde; '' Standartlarda aksi belirtilmediği sürece; kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1.25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur. '' hükmündedir.

Özeliz tarafından yapılan değerlendirmelerde günlük sürekli kullanılan kaldırma ve iletme ekipmanlarının üçer aylık periyotlarda test ve kontrol edilmesine devam edilmektedir.

Firmanız bünyesindeki kaldırma ve iletme makinelerinin periyodik kontrolleri kapsamında test ve muayenelerini yapan kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenirlilik açısından muayene ettikleri ekipmanın tasarımcısı, tedarikçisi, montajcısı, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı veya bu kesimlerin yetkili temsilcisi olmamasına dikkat ediniz.

Kaldırma ve iletme ekipmanları için yönetmeliğe göre kontrol süre ve kriterlerini belirleyen standartlar Tablo - 1 'de verilmiştir.


<?php keywords();?>
   
Anahtar Kelimeler : tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı